Elena Katrine Bender (f. 1994) debuterede som forfatter i 2024. I 2025 udkom hendes første roman Stemmen i mørket, og fanget i skyggerne. Hun skriver primært inden for romance-genren, men hendes historier spænder bredt – fra mørke og gråzoner til fantasy.
Elena er ikke bange for at udsætte sine karakterer for barske udfordringer og lader dem konfrontere en rå og ubarmhjertig virkelighed. Hendes tekster balancerer mellem lidenskab, smerte og de komplekse nuancer af moral og følelser.
Ved siden af sit forfatterskab er Elena, der er er mor til tre, er igang med en PBA i International Markedsføring og Handel. Alt imens hun arbejder med marketing, både selvstændigt og i et kulturhus. Som hun blandt andet også er ansat på forlaget til at understøtte med.
Følg hende på Instagram: @forfatter_elenakbender
